IAM unlimited


English


Kontakt

IAM unlimited s.r.o.
International Art
Management
iam@iam.cz

Tel/fax:
420 296 236 505, 9
Fax:
+420 296 236 510

Newsletter


Detail

Shalom Tomas Neuman

SÉRIE VÝSTAV: The Fusion Art of Shalom Tomas Neuman
VÝSTAVNÍ MÍSTA: Národní galerie v Praze - Veletžní palác, Americké centrum, Galerie La Femme, Franz Kafka Museum, TINA B Festival současného umění, NOVITO - umělecký porcelán, HUB Praha
DOPROVODNÝ PROGRAM: Hub Praha, Národní galerie v Praze - Veletržní palác
TRVÁNÍ: spren - listopad, 2011
KONTAKT: Jana Tomášková, jana@iam.cz, 602 255 961


Shalom Tomas Neuman, představitel “fusion art”, se vrací do svého rodného města se sérií výstav zaměřených na multidisciplinární a multisensorické umění. Výstavy, kterých se zúčastní celá řada hostujících umělců ze zahraničí, se uskuteční v průběhu srpna až listopadu 2011 na celkem šesti místech: Národní galerie v Praze - Veletržní palác, Americké centrum, galerie La Femme, Franz Kafka Museum, TINA B. festival současného umění v Praze a NOVITO - umělecký porcelán Hoštka (více informací v přiloženém programu).

Nejrozsáhlejší expozicí bude sólová výstava TALKING AT YOU - PROMLOUVÁNÍ v Národní galerii ve Veletržním paláci od 19.8. do 18.9. 2011, ve které Shalom představí více jak 50 děl ze série Amerika. Na vernisáž k výstavě dne 18.8. přijede speciální host, hudebník a skladatel, Jean Voguet. Součástí výstavy v Národní galerii bude 8. září od 17:30 společná performance s literáty a spisovateli ze skupiny Unbearables (New York) a PEN klubu Praha. Titul této série děl přitakává nedokončenému ranému románu Franze Kafky Amerika. Série obličejů, kterou popsal mezinárodní kritik a přednášející odborník Robert Morgan jako ”...spíše archetypy než portréty - sloučeniny prapodivností, jež autor nachází v lidských bytostech potulujích se v okolí jeho brooklynského studia...”, je vytvořena z modelovací hmoty, akrylových barev a nalezených předmětů obklopených plastovými figurkami. Čtvrtou dimenzi přidává portrétům zvuk instalovaný na zvukovém čipu nebo mp3 přehrávači, který se spouští detektorem pohybu a zapůjčuje každému “Američanovi” svůj vlastní hlas.

“...Z pozice umělce chci překlenovat bariéry mezi disciplínami jako malba, sochařství, světlo, zvuk, divadlo, video a digitální umění. Chci tyto samostatné žánry neodlišitelně fůzovat v nový, multidisciplinární a multisenzorický umělecký styl s nekonečným množstvím tvůrčích možností...”

Shalom se narodil v Praze. Jako jediný mužský potomek kdysi rozvětvené židovské rodiny přežil nacistický holocaust; většina jeho příbuzných zahynula v Osvětimi. Části rodiny se podařilo těsně po válce z Prahy uprchnout do Haify v Izraeli, kde Shalom prožil dětství. Ve jeho 12-ti letech rodina emigrovala do Pittsburghu v Pensylvánii a od té doby Shalom žije ve Spojených státech, dnes v New Yorku. Získal bakalářský (BFA) a magisterský (MFA) titul v oborech malba a sochařství na Carnegie Mellon University. Obdržel Damroschovo stipendium ke studiu na Fontainebleau ve Francii, kde mu byla udělena cenu The Beaux Arts v malbě. Absolvoval postgraduální studium na katedře sochařství na Indiana University. Momentálně má Shalom duální domov i ateliér, ve kterýmch tráví svůj čas a tvoří, jeden v New Yorku a druhý v Praze. Shalom vyučoval na The Cooper Union, Parsons The New School for Design, School of Visual Arts, Yale. Momentálně půsboí na Pratt Institute of Technology. Vystavuje ve Spojených státech, Jižní Americe, Asii, na Středním východě a v Evropě.

www.shalom-art.com

shalom.neuman@gmail.com


PROGRAM AKCÍ

TALKING AT YOU - PROMLOUVÁNÍ
The Fusion Art Of Shalom Tomas Neuman
srpen-listopad 2011

*
Národní galerie v Praze - Veletržní palác
Praha 7 - Holešovice, út-ne 10:00-18:00, www.ngprague.cz

19.8. - 18.9. 2011
patro, vstup v rámci stálé expozice - série Amerika, Unholy Bibles

18.8. 2011, 18:00 h
Vernisáž a performance se speciálním hostem, skladatelem a hudebníkem Jeanem Voguetem.

8.9. 2011, 17:30 h
Společná performance v rámci výstavy s členy PEN Praha a Unbearables (New York).
Unbearables (New York): Ron Kolm, George Spencer, Carol Wierzbicki, Steve Bennett, Jjim Fleming, Bonny Finberg, Steve Dalachinsky.
PEN Prague: Jiří Dědeček, Ivan Klíma, Jiří Stránský, Marcella Marboe, Irena Obermannová, Martin Vopěnka, Zdena Bratršovská, František Hrdlička.
www.pen.cz www.unbearables.com

*
Americké centrum
Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana, po-čt 13:00- 16:00, vstup volný, www.americkecentrum.cz

6.-30.9. 2011
Výstava fotografií “multi-sensorických” děl, instalací a performancí Shaloma Tomase Neumana.

*
Galerie La Femme
Bílkova 2, Praha 1 - Staré město, otevřeno denně 10:00-18:00, vstup volný, www.glf.cz

21. - 30.9. 2011
Série Amerika - Výběr děl z této série.

*
Tina B. Festival současného umění v Praze
Atomový kryt v podzemí hotelu Jalta , Václavské náměstí 45, Praha 1
otevřeno denně 10:00 - 19:00, vstup volný, www.tina-b.cz

20.10. - 13.11. 2011
Neo Nuky Madonna - Multisensorická instalace s video projekcí, světlem a zvukem.

*
HUB Praha
Drtinova 10, Prague 5 - Smíchov, vstup: 50,- CZK, zdarma pro členy HUB a PEN Praha
www.prague.the-hub.net

5.9. 2011, 19:00 - 21:00
Unbearables (New York) & PEN Praha - setkání a diskuse

PEN Praha www.pen.cz
České centrum Mezinárodního PEN klubu je součástí světových společenství PEN s ústředím v Londýně. Sdružují kolem dvaceti tisíc tvůrců – lidí, kteří obrazně řečeno vládnou perem (spisovatelé, básníci, autoři divadelních her...). Cílem jejich snažení je zejména – podle Mezinárodní Charty – svoboda vyjadřování, svoboda slova a svobodný život člověka. Český PEN založil Karel Čapek v roce 1925 a dnes má 185 členů. Předsedou PEN Praha je Jiří Dědeček. Za PEN Praha budou s Shalomem spolupracovat, číst a diskutovat: Jiří Dědeček, Ivan Klíma, Jiří Stránský, Milena Fucimanová, Marcella Marboe, Irena Obermannová, Martin Vopěnka, Zdena Bratršovská, František Hrdlička.

Unbearables (New York) www.unbearables.com
Unbearables jsou “prozatímní autonomní zónou” protagonistů černého humoru. Sdružili se v roce 1985 na Manhattanu v New Yorku, kde byla ústředním tématem literatura a mrtvá americká kultura. Vydali již několik antologií na rozličná témata. Do Prahy v rámci výstavy zavítají členové Unbearables: Ron Kolm, George Spencer, Carol Wierzbicki, Steve Bennett, Jim Fleming, Bonny Finberg, Steve Dalachinsky.

*
Franz Kafka Museum
Cihelná 2b, Praha 1 - Malá Strana, otevřeno: denně 10:00 -18:00, www.kafkamuseum.cz
Obraz Kafka - vystaven v rámci stálé expozice musea.

*
Umělecký porcelán NOVITO - Hoštka
Pod nádražím 266, 411 72  Hoštka, návštěva zdarma od září do listopadu 2011 po předchozí dohodě na kontaktech: +420 724 119 511, novito.steti@tiscali.cz.
Umělecký porcelán z autorské tvorby Norberta Kostřici (NOVITO) a Shaloma Neumana v Hoštce.Shalom Tomas Neuman - životopis

Shalom se narodil v Praze na sklonku 2. světové války. Jako jediný mužský potomek kdysi rozvětvené židovské rodiny přežil nacistický holocaust; většina jeho příbuzných zahynula v Osvětimi. Části rodiny se podařilo těsně po válce z Prahy uprchnout do Haify v Izraeli, kde pak Shalom prožil dětství. V době jeho dospívání rodina emigrovala do Pittsburghu v Pensylvánii a od té doby Shalom ve Spojených státech žije.

V Pensylvánii studoval malbu a sochařství na Tyler School of Art při Temple University ve Filadelfii. V obou oborech promoval na Carnegie Mellon University v Pittsburghu a získal jak bakalářský (BFA), tak magisterský (MFA) titul. Po udělení Damroschova stipendia odjel na Fontainebleau Beaux School of Fine Arts ve Francii, kde zvítězil v umělecké soutěži Fontainebleau Beaux Arts Painting Prize. Absolvoval i postgraduální studium na katedře sochařství na Indiana University. Domovem se mu stal New York, kam se přestěhoval na doporučení Elaine de Kooning. Nyní žije a pracuje jak v Praze, tak i v newyorském Brooklynu.

Shalom Tomas Neuman vyučoval a přednášel na řadě škol a univerzit včetně Parsons The New School for Design, The Cooper Union, School of Visual Arts, Yale University a The Pratt Institute’s Manhattan Campus.

Shalom hojně vystavuje v galeriích a muzeích ve Spojených státech, v Evropě, v Asii, v Jižní Americe a v Izraeli – včetně Národní galerie v Praze, The Museum of Modern Art (Carnegie Institute, Pensylvánie, USA), Musée de l’Homme (Paříž), Mishima Eco Museum (Mishima, Japonsko), Zimmerli Museum (New Jersey, USA), The Ukrainian Museum (New York) a Benátského bienále 2009.

Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Národní galerie v Praze, The Ellis Island Museum (New York), Guggenheim Museum Library (New York), Museum of Modern Art (Nice, Francie), Museu Da Imagem E Do Som (Sao Paolo, Brazílie), Museum of Modern Art (Buenos Aires, Argentina) i ve sbírkách soukromých - Elaine de Kooning (East Hampton, New York), Enrico a Roberta Baj (Miláno), Rosa Easman (UBU Gallery, New York), Chemical Bank (New York), Paolo Martini (Řím), Miguel Cardia (Portugalsko), Ann Gibson, (Baltimore, USA), Ivan Karp (OK Harris Gallery, New York) a Madonna.