IAM unlimited


English


Umělci

Produkce

Informace o produkční činnosti

Newsletter

Kontakt

IAM unlimited s.r.o.
International Art
Management
iam@iam.cz

Tel/fax:
+420 296 236 510

Flamenco

Hudba

ELENA SUCHÁNKOVÁ
JACOSE JAZZ

Přední jazzová zpěvačka působící v Bostonu (ČR)

Elena Suchánková nevtrhla na českou jazzovou scénu jako vítězka nějaké superhvězdné soutěže, ale renomé si postupně a cílevědomě budovala od začátku devadesátých let minulého století. Brněnská rodačka už v dětství muzicírovala s bratrem, s hezky zpívající slovenskou maminkou, s tatínkem, jenž hrál na housle, saxofon i další nástroje a z gramofonu po babičce si pouštěla písničky Osvobozeného divadla, Semaforu i předválečné swingové šlágry. V devíti letech se přihlásila na LŠU na klavír, ale pro údajnou „přestárlost“ nebyla přijata a proto začala chodit na zpěv.
Po maturitě na gymnáziu odešla studovat sociálně právní školu do Prahy, kde ji zaujal Swing band Ferdinanda Havlíka natolik, že se přihlásila na Konzervatoř Jaroslava Ježka. První zkušenosti získala s různými dixielandy, u salonního orchestru Causa Bibendi poznala repertoár z doby ragtimu a prohibice a vyzkoušela si také spolupráci s Big Bandem Českého rozhlasu. V roce 1996 založila s kytaristou Mirkem Linkou kapelu JocoseJazz, jejíž současná podoba je zajímavá poměrně unikátním nástrojovým složením – vokál, vibrafon, kytara, kontrabas a bicí nástroje.
Při svém pobytu na Berklee College of Music v roce 2003 měla štěstí na lektora Boba Stoloffa, jenž zpíval mj. s Bobby McFerrinem, vystoupila společně s Cheryl Bentyne ze skupiny Manhattan Transfer a vychutnala si slova chvály od samotného Horace Silvera. Během stáže získala potřebné zkušenosti i sebevědomí v rovnocenném partnerství s místními muzikanty a poznala, že v kolébce jazzu sice také není všechno ideální, ale ocenila profesionalitu, kumštýřskou pokoru a kolegiální vstřícnost.
Ve své diskografii má Elena Suchánková dvě alba s orchestrem Causa Bibendi (Opus One a Blue World), jeden titul se skupinou Twin Quartet (Twin Q + Elena) a sólové album You Go To My Head, které se v USA vyšplhalo mezi 50 nejhranějších CD. Zpěvačka, kterou jazz přitahuje rytmem, energií, možností hudební komunikace a vlastního vyjádření, hodlá v dalších projektech vyzkoušet prvky z jiných stylových a žánrových oblastí jako jsou třeba acid jazz, elektronická hudba, drum&bass nebo folklór.