IAM unlimited


English


Umělci

Produkce

Informace o produkční činnosti

Newsletter

Kontakt

IAM unlimited s.r.o.
International Art
Management
iam@iam.cz

Tel/fax:
+420 296 236 510

Flamenco

Hudba

Ondřej Pivec

Organic Quartet

Ondřej se narodil roku 1984 v Brně kde absolvoval sedmiletý cyklus klasického klavíru na základní umělecké škole. V roce 1999 se přestěhoval do Prahy a přihlásil se na letní jazzovou dílnu, pořádanou Českou Jazzovou Společností. Zde se pod pod lektorským vedením NajPonka, Kuby Stankiewitche, Michala Tokaje, Pavla Wlosoka a dalších seznamuje s jazzovou hudbou. Ta mu učarovala natolik, že absolvoval dalsí dva letní kurzy a po roce dal dohromady svůj první kvintet s názvem „Mantis“ s nímž, coby pianista, sporadicky vystupuje v Praze a po republice.

První významnější angažmá získává Pivec v roce 2002. Oslovil jej kytarista Roman Pokorný, díky němuž se Ondřej přeorientoval na legendární klávesový nástroj - varhany Hammond. V jazzovém triu Romana Pokorného hraje na Hammondy levou rukou i basu a postupně získává zkušenosti s profesionálním hraním. Současně začal spolupracovat se zpěvačkou Yvonne Sanchez v jejím projektu „Brazillian groove“ a během roku 2004 odehraje na 130 koncertů s výše zmíněnými kapelami ať již v Praze, po republice či v zahraničí.

V této době se Ondřej Pivec seznámil s Italským varhanním virtuózem, Albertem Marsicem, a absolvuje u něj několik lekcí. Roku 2005 Pivec opouští oba Pokorného projekty a vydává se vlastní cestou. Zakládá ORGANIC quartet se spolužáky z Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka, kde studuje pod vedením Jiřího Nedomy, Davida Dorůžky, Jaromíra Honzáka, Filipa Gondolána, Milana Svobody a dalších. Také začal příležitostně spolupracovat s německým kytaristou Christianem Roverem. V témže roce získal Pivec ocenění „sólista roku“ v soutěži talentů Philips International jazz festivalu a Organic Quartet byl vybrán jako "kapela roku".

V roce 2006 vyšlo Organicu debutové album pod názvem "Don`t Get Ideas" u Česko-Britského labelu Cube-Metier. Album je velmi dobře hodnoceno kritiky jak u nás, tak v zahraničí a během prvních osmi měcíců se jej prodalo na tisíc kusů. Následujícího roku byl Ondřej Pivec zvolen "Varhaníkem měsíce řína" Mezinárodním archivem jazzových varhaníků a zatím nejvýznamnější úspěch kapely je cena Akademie populární hudby (Anděl) v kategorii Jazz a Blues za rok 2006.

V květnu 2007 vychází na nezávislém labelu Animal Music Organicu album druhé, nazváno Never Enough. V létě pak strávil Pivec téměř čtvrt roku na stáži v New Yorku, kde se mohl učit od svého vzoru, Izraelského varhaníka Sama Yahela a s místními významnými muzikanty naprosto nečekaně natočil zatím své poslední album. To vychází začátkem roku 2008 pod názvem Overseason. Také se začíná naplno věnovat hraní basy nohama na varhanních pedálech. V současnosti také spolupracuje s přední českou houslistkou, Gabrielou Demeterovou a jejím Collegiem na projektu, jenž se žánrově pohybuje na pomezí jazzu a vážné hudby.

Ondřej Pivec vystupoval ať jako sideman i jako sólista na mnoha světových pódiích např.: Semper Oper, Dresden, Blue Note Germany, Gewandhaus Leipzig, turné po Turecku s předkapelou uskupení "Culture Mix" bubenického esa Billyho Cobhama, rumunské turné s Yvonne Sanchez i s ORGANIC quartetem, St. Germain club Paris, Kunstfabrik Berlin, Jyvaskyla jazz festival ve Finsku, Cheltenham jazz festival v Anglii, ORF Radiokulturhaus ve Vídni, Swinging Hall v Sofii či divadlo Alchemia v polském Krakově). Dnes platí za jednoho z nejsvébytnějších muzikantů české jazzové a fusion scény.

Projekty:
Ondřej Pivec Organic quartet:
Přestože se jedná o poměrně nové jméno na české scéně, zaznamenala skupina již značné úspěchy. Organic quartet je součástí mladé, neobvykle kvalitní vlny českého jazzu a její potenciál, hráčské kvality, vyzrálý repertoár a výjimečné umělecké nasazení přesahují české hranice.

To potvrzují jak nadšené recenze zahraničních kritiků, cena „Talent roku“ udělená komisí soutěže Philips International Jazz Festivalu 2005, tak i účast na zahraničních festivalech. Kapelník navíc získal ve výše zmíněné soutěži titul „sólista roku“ a následujícího roku byl Ondřej Pivec zvolen "Varhaníkem měsíce řína" Mezinárodním archivem jazzových varhaníků. Zatím nejvýznamnějším úspěchem kapely je cena Akademie populární hudby (Anděl) v kategorii "Jazz a Blues" za rok 2006. O úspěchu Organic quartetu v zahraničí svědčí nedávná úspěšná vystoupení v ORF Radiokulturhausu ve Vídní, v Krakowském klubu Alchemia, Německém klubu Kunstfabrik, na turné po Rumunsku a Moldávii, v Pažížském klubu na bulváru St. Germain, Swinging Hall v Sofii či na Cheltenham jazz festivalu v Anglii.

Ondřej Pivec Organic Quartet hraje převážně vlastní repertoár inspirovaný nejen soudobými jazzovými umělci, ale i významnými veličinami jiných hudebních žánrů (funk, blues, rock). Hudba respektuje tradiční kořeny, je však plná moderních prvků. Band má zvukově velmi atraktivní složení: v jeho čele stojí teprve 23letý jazzový varhaník, skladatel, aranžér a zpěvák Ondřej Pivec. Jeho „kvartet“ tvoří kytarista Libor Šmoldas, saxofonista Jakub Doležal a bubeník Tomáš Hobzek. Jak je patrné, v kapele není basa – tu však supluje svou levou rukou a v poslední době i nohama, pomocí basových pedálů na varhanách Hammond sám Pivec. Za necelé tři roky existence absolvoval Organic quartet přes 250 vystoupení v Česku i v zahraničí v klubech i na festivalech a vyzrál v jednu z nejlepších a nejosobitějších českých jazzových formací.

Ondřej Pivec začínal jako klasický pianista, ale záhy dospěl k jazzu. Ještě než mu bylo dvacet, začal hrát na varhany typu Hammond. Mezi jeho vzory patří slavná jména jako jsou Sam Yahel, Larry Goldings, Jimmy Smith, Larry Young a další. Mezi jeho učitele se řadí i věhlasný anglický hammondista Mike Carr, italský geniální varhaník Alberto Marsico a po nedávném návratu z New Yorku i Sam Yahel.

Pivcovy svižné basové linky hrané levou rukou a nohama na pedálech, decentní styl doprovodu a virtuozitu při sólech pravačkou si nemohou vynachválit místní i zahraniční hudební kritici. Jako lídr či sideman odehrál mezi lety 2003 a 2007 více než 500 koncertů u nás i v zahraničí. Dnes platí za jednoho z nejsvébytnějších muzikantů české jazzové a fusion scény.