IAM unlimited


English


Umělci

Produkce

Informace o produkční činnosti

Newsletter

Kontakt

IAM unlimited s.r.o.
International Art
Management
iam@iam.cz

Tel/fax:
+420 296 236 510

Flamenco

Tanec a hudba

Taksim Müşterek (Turecko)

Taksim Müşterek je snahou o křehký dialog mezi zvukem a pohybem. Staví na základech staré formy turecké klasické hudby a zároveň nabízí určité postupy soudobých představení - místo konstruování nabízí „improvizaci“ , místo tvoření navrhuje „přijímání“ a místo plánování je tu „intuice“.
Toto představení umožňuje pohroužení pomocí taksim. Taksim je původně část turecké klasické hudby, ve které se improvizuje a která nemá rytmus. Müşterek znamená „vzájemný“ nebo „společný“ a soustřeďuje se na podstatu „interaktivity“. V tomto případě na soudobé formy interakce s užitím digitálních technologií i bez nich.
Na druhou stranu, Taksim Müşterek je také o putování vlastní minulostí po cestách, které se otevírají pomocí makam. Makam je v turecké klasické hudbě zvláštní řazení zvuků ve vztahu k citovým stavům. Zde makam slouží jako struktura jak pro tanečníka, tak pro hudebníka. Tanečník a hudebník se v závislosti na stavech, které evokují makamy, střídavě sbližují a oddalují a někdy se potkají v určeném okamžiku.Každé představení přináší jedinečný zážitek pro „naslouchající oči“.(Aylin Kalem).

Tanec a koncepce: Berrak Yedek
Umělecká spolupráce: Aylin Kalem

Neva Project
Ney: Salih Bilgin
Tanbur: Murat Aydemir

Díky existenci makam, je turecká hudba mikrotonální. Hlavním cílem je najít ty pravé tóny, noty a harmonie mezi jednotlivými nástroji. Tento přístup ke klasické kompozici podmiňuje kvalitu zvuku.

Projekt Nevâ (zvuk a čistý hlas) upozorňuje na preciznost zvuku a zachování čistoty starých klasických skladeb.

Nevâ se pokouší svést dohromady dva přátele, Ney (tradiční dechový dřevěný nástroj) a Tanbur (tradiční strunný nástroj) a nechává je, aby spolu v harmonii konverzovali, vyměňovali si zvuky, reprodukovali klasické skladby a pomocí improvizačního umění taksim je přibližuje naší době.

http://www.taksimmusterek.com/

Berrak Yedek